Jdi na obsah Jdi na menu
 


TECHNICKÉ STUPNĚ

9. 10. 2019

Technický stupeň označuje, stejně jako v jiných bojových uměních, vyspělost cvičence. Odráží se v něm doba, po kterou Taekwondo trénuje, i píle a odhodlání. Záleží na každém jednotlivci, s jakým technickým stupněm se spokojí. Často se setkáme s označením "pásek", protože jednotlivé stupně jsou skutečně reprezentovány v páscích různých barev. Tyto pásky slouží k uvázání doboku, speciálního obleku pro praktikování Taekwondo. Vyšší technický stupeň může získat cvičenec na zkouškách, které vykonávají pověření zkušební komisaři.

x6.gif

Bílý (10. KUP) a bíložlutý (9. KUP) opasek značí čistotu, nenaplněnost a prázdnost. Ten, kdo ho nosí, boj jestě neovládá.

10. KUP, bílý pásek 9. KUP, bílo-žlutý pásek

Žlutý (8. KUP) a žlutozelený (7. KUP) opasek je symbolem světla, budoucnosti a plodnosti. Cvičenec jde za svým cílem.

8. KUP, žlutý pásek 7. KUP, žluto-zelený pásek

Zelený (6. KUP) a zelenomodrý (5. KUP) opasek symbolizuje barvu přírody a života. Cvičenec je už dokáže hledat jiná řešení a tvořit nové myšlenky.

6. KUP, zelený pásek 5. KUP, zeleno-modrý pásek

Modrý (4. KUP) a modročervený (3. KUP) opasek je znakem nebe, hlubokého oceánu a velkých dálek. Duše nositele těchto opasků se dotýká mořských hlubin a jeho tužby vrcholu. Ponořit se do nich mu ještě nepřísluší.

4. KUP, modrý pásek 3. KUP, modro-červený pásek

Červený (2. KUP) a červenočerný (1. KUP) opasek je už dost vysoký a jeho nositel umí už dost technik, aby mohl být nebezpečný, ale dokáže být nebezpečný i sám sobě. Jeho technika je na vysoké úrovni, jeho duše a mysl se staly pevnými.

2. KUP, červený pásek 1. KUP, červeno-černý pásek

Černý opasek (1. - 9. DAN) značí pravý opak bílého opasku, schopnost umět bojovat v tvrdých podmínkách a duše jeho nositele je naplněná. Ale jeho cesta BUDO teprve začíná.

1. DAN, černý pásek

x6.gif

VÁZÁNÍ PÁSKU:

pasky.jpg