Jdi na obsah Jdi na menu
 


TECHNIKY TAEKWONDO

9. 10. 2019

KYORUGI

zápas

wtf_sparring.png

Taekwondo boj (kyorugi) jsou dva druhy soubojů – volný a řízený. V kyorugi (volném boji) lze používat naučené techniky útoku i obrany v jakékoliv kombinaci dle pravidel sportovního zápasu. Řízený boj probíhá podle předepsaného schématu. Je vhodný pro trénink a používá se pro prokázání technické vyspělosti. Krom toho se hodí pro demonstrace, protože obranná a útočná technika jsou předem stanoveny, takže i neznalému divákovi ukazují možnosti taekwondo a jeho použití.
x6.gif

HOSINSUL

sebeobrana

hosinsul1.jpg

Sebeobrana je postavena na vnímání protivníka v různých souvislostech: Roli hraje soupeřova velikost a rozpoložení (je malý, velký, trénovaný nebo ne, klidný, rozzuřený, opilý…) i směr a způsob jeho útoku. Podle situace volíme techniku, která nám pomůže co nejlépe usměrnit protivníkovu sílu. Taekwondo k sebeobraně používá podobné techniky jako ostatní bojová umění, navíc ale přidává kopy, které jsou silnou zbraní a dávají výhodu i dívkám a slabším lidem.
x6.gif

POOMSAE

souborná cvičení

poomsae.png

Taekwondo poomsae se skládá z kombinací úderů a krytů prováděných nohou či rukou které současně umožňují imaginární boj i s větším počtem protivníků. Je to sada sestav od žákovských po mistrovské, které kladou velké nároky na cvičence: soustředěnost, rychlost, přesnost,výbušnost.
x6.gif

KYOKPA

přerážecí techniky

kyokpa.jpg

Přerážecí techniky se dělí na silové přerážení, kde se zaměřuje především na sílu prováděné techniky, a speciální přerážení, kde je nejdůležitějším faktorem obtížnost prováděné techniky. Kyokpa jsou součástí výcviku a jsou i soutěže v této disciplíně. Cvičenec jimi testuje sama sebe, svoji šikovnost, sílu, přesnost, zručnost, schopnost soustředit se a tím i svoji vyspělost.